Ana sayfa Şehirler Nijerya
Nijerya bayrağı

Nijerya'nın En Büyük Şehirleri

Nijerya'nın nüfusa göre sıralanmış en büyük 96 şehri; başkent, bölgeler ve her şehrin ülkenin 243,9 milyon kişilik nüfusundaki payıyla.

Nijerya: 243.867.752 kişi En büyük: Lagos · 15,39 Mn Başkent: Abuja 1 milyonu aşan 13 şehir

Nijerya'nın şehirlerine bakış

Güncelleme: Ekim 2026
Lagos · 15.388.000Kano · 4.910.000Ibadan · 3.649.000Abuja · 2.690.000Port Harcourt · 2.120.000Kaduna · 1.850.000Benin City · 1.782.000Onitsha · 1.553.000Aba · 1.160.000Maiduguri · 1.110.000Ilorin · 1.080.000Sokoto · 1.040.000Jos · 1.040.000Zaria · 980.000Enugu · 950.000Warri · 910.000Oyo · 736.072Abeokuta · 735.000Akure · 730.000Bauchi · 693.700Katsina · 670.000Osogbo · 645.000Ile-Ife · 560.000Gombe · 560.000Ogbia · 549.774Owerri · 545.000Calabar · 540.000Okene · 479.178Ikare · 465.000Yola · 460.000Uyo · 436.606Ado-Ekiti · 435.000Ogbomoso · 433.030Minna · 425.000Bida · 400.000Makurdi · 390.000Ondo · 375.000Umuahia · 370.000Iseyin · 365.300Yenagoa · 365.000Gboko · 365.000Ijebu Ode · 360.000Ilesa · 325.000Sapele · 305.000Efon-Alaaye · 279.319Owo · 276.574Ikot Ekpene · 254.806Ota · 251.546Iwo · 250.443Jimeta · 248.148Atani · 230.000Gusau · 226.857Mubi · 225.705Ikire · 222.160Shagamu · 214.558Ugep · 200.276Chakwama · 200.000Nnewi · 193.987Ise-Ekiti · 190.063Ila Orangun · 179.192Lagos

Noktalar nüfusa göre boyutlu · Lagos turuncu

Nijerya'da nüfusu bir milyonu aşan 13 şehir ve nüfusu 100.000'i aşan 96 şehir vardır (şehir merkezi rakamları). En büyüğü 15.388.000 kişiyle Lagos'tur; onu Kano (4.910.000) ve Ibadan (3.649.000) izler. En büyük üç şehir birlikte ülkenin 243,9 milyon kişilik nüfusunun yaklaşık %9,8'ini oluşturur.

Başkent Abuja, 2.690.000 kişiyle 4. büyük şehirdir; Lagos ondan 5,7 kat daha büyüktür.

Bölgelere göre en çok büyük şehir Osun (13), Oyo (7), Anambra (5) bölgelerindedir.

Ülke düzeyindeki rakamlar (canlı nüfus, doğum ve ölümler, büyüme, yoğunluk ve geçmiş) Nijerya nüfus sayfasındadır; iller, yeryüzü şekilleri, nehirler ve toplum haritaları Nijerya atlasındadır.

Nüfusa göre Nijerya şehirleri

96 şehir · GeoNames · şehir merkezi
#ŞehirBölgeNüfusNijerya içindeki pay
1LagosLagos15.388.000%6,3
2KanoKano4.910.000%2
3IbadanOyo3.649.000%1,5
4AbujaBaşkentFederal Başkent Bölgesi2.690.000%1,1
5Port HarcourtRivers2.120.000%0,9
6KadunaKaduna1.850.000%0,8
7Benin CityEdo1.782.000%0,7
8OnitshaAnambra1.553.000%0,6
9AbaAbia1.160.000%0,5
10MaiduguriBorno1.110.000%0,5
11IlorinKwara1.080.000%0,4
12SokotoSokoto1.040.000%0,4
13JosPlateau1.040.000%0,4
14ZariaKaduna980.000%0,4
15EnuguEnugu950.000%0,4
16WarriDelta910.000%0,4
17OyoOyo736.072%0,3
18AbeokutaOgun735.000%0,3
19AkureOndo730.000%0,3
20BauchiBauchi693.700%0,3
21KatsinaKatsina670.000%0,3
22OsogboOsun645.000%0,3
23Ile-IfeOsun560.000%0,2
24GombeGombe560.000%0,2
25OgbiaBayelsa549.774%0,2
26OwerriImo545.000%0,2
27CalabarCross River540.000%0,2
28OkeneKogi479.178%0,2
29IkareOndo465.000%0,2
30YolaAdamawa460.000%0,2
31UyoAkwa Ibom436.606%0,2
32Ado-EkitiEkiti435.000%0,2
33OgbomosoOyo433.030%0,2
34MinnaNiger425.000%0,2
35BidaNiger400.000%0,2
36MakurdiBenue390.000%0,2
37OndoOndo375.000%0,2
38UmuahiaAbia370.000%0,2
39IseyinOyo365.300%0,1
40YenagoaBayelsa365.000%0,1
41GbokoBenue365.000%0,1
42Ijebu OdeOgun360.000%0,1
43IlesaOsun325.000%0,1
44SapeleDelta305.000%0,1
45Efon-AlaayeEkiti279.319%0,1
46OwoOndo276.574%0,1
47Ikot EkpeneAkwa Ibom254.806%0,1
48OtaOgun251.546%0,1
49IwoOsun250.443%0,1
50JimetaAdamawa248.148%0,1
51AtaniAnambra230.000%0,1
52GusauZamfara226.857%0,1
53MubiAdamawa225.705%0,1
54IkireOsun222.160%0,1
55ShagamuOgun214.558%0,1
56UgepCross River200.276%0,1
57ChakwamaJigawa200.000%0,1
58NnewiAnambra193.987%0,1
59Ise-EkitiEkiti190.063%0,1
60Ila OrangunOsun179.192%0,1
61SakiOyo178.677%0,1
62AwkaAnambra167.738%0,1
63Ijero-EkitiEkiti167.632%0,1
64InisaOsun164.161%0,1
65SulejaNiger162.135%0,1
66EdeOsun159.866%0,1
67KisiOyo155.510%0,1
68GbonganOsun139.485%0,1
69EjigboOsun138.357%0,1
70FuntuaKatsina136.811%0,1
71IgbohoOyo136.764%0,1
72BugumaRivers135.404%0,1
73IkirunOsun134.240%0,1
74AbakalikiEbonyi134.102%0,1
75OkrikaRivers133.271%0,1
76AmaigboAbia127.300%0,1
77LafiaNasarawa127.236%0,1
78GashuaYobe125.817%0,1
79ModakekeOsun119.529%0
80BamaBorno118.121%0
81IlobuOsun118.089%0
82JalingoTaraba117.757%0
83OkigweImo115.499%0
84OffaKwara113.830%0
85Esuk OronAkwa Ibom112.033%0
86NsukkaEnugu111.017%0
87NguruYobe111.014%0
88HadejiaJigawa110.753%0
89Ijebu-IgboOgun109.261%0
90UromiEdo108.608%0
91Birnin KebbiKebbi108.164%0
92PindigaGombe106.322%0
93AzareBauchi105.687%0
94NkporAnambra103.733%0
95Ikere-EkitiEkiti103.054%0
96LafiagiKwara102.779%0

300.000 ve üzeri nüfuslu şehirler kendi sayfalarına bağlanır. Liste, 100.000'i aşan her şehri ve ülkenin en büyük en az 30 yerleşimini içerir.

Sık sorulan sorular

Nijerya'nın en büyük şehri hangisi?

Yaklaşık 15.388.000 kişiyle (şehir merkezi) Lagos'tur. Başkent Abuja'dan (2.690.000) daha büyüktür.

Nijerya'nın başkenti neresi?

Abuja — nüfusu 2.690.000, ülkenin 4. en büyük şehri.

Nijerya'da nüfusu bir milyonu aşan kaç şehir var?

13: Lagos, Kano, Ibadan, Abuja, Port Harcourt, Kaduna, Benin City, Onitsha, Aba, Maiduguri, Ilorin, Sokoto, Jos.

Bunlar metropol alanı nüfusları mı?

Hayır. Bunlar GeoNames'ten alınan, en güncel sayım veya resmî tahmine dayanan şehir merkezi (idari şehir) rakamlarıdır. Banliyö ve uydu kentleri de kapsayan metropol alanları daha büyüktür; en büyük şehirlerde çoğu zaman birkaç kat daha büyüktür.

Daha fazlasını keşfedin

Afrika kıtasındaki diğer ülkelerin şehirleri

Bu sayfaya atıf verin veya bağlantı verin

Kaynak gösterilerek serbestçe kullanılabilir
APAGlostats. (2026). Nijerya'nın En Büyük Şehirleri 2026: Nüfus Sıralaması. 20 Ekim 2026 tarihinde https://glostats.com/tr/sehirler/nijerya/ adresinden alındı
HTML<a href="https://glostats.com/tr/sehirler/nijerya/">Nijerya'nın En Büyük Şehirleri 2026: Nüfus Sıralaması</a> — Glostats

Bu sayfadaki rakamlar, sayfaya bağlantı verilerek alıntılanabilir, grafiklenebilir veya yeniden yayımlanabilir. Koşullar · Veriyi CSV olarak indir · Canlı sayaç ekle.

Şehir nüfusları GeoNames rakamlarıdır (CC BY 4.0): şehir merkezi (belediye sınırları; daha geniş metropol alanı değil) için en güncel resmî sayım veya tahmin. Bu yüzden başka yerlerde gördüğünüz "metropol alanı" rakamlarından farklı olabilir. Ülke nüfusları, BM Dünya Nüfus Beklentileri'nden türetilen canlı Glostats tahminleridir. Sayfa 2026-10-20 tarihinde üretildi. Verilerimiz hakkında.